Nasi uczniowie w Teatrze Wielkim w Łodzi

18 listopada br. w Teatrze Wielkim w Łodzi mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację w dwóch aktach pt. „ Ziemia obiecana”.

Nowozelandzki choreograf, Gray Veredon, opowiedział historię Łodzi tańcem. Veredon zauroczony miastem, filmem Andrzeja Wajdy i powieścią noblisty W. St. Reymonta stworzył  jedyny i niepowtarzalny balet. Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”. To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym poczuliśmy rytm pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi. Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu Borowieckim, jego romans z Lucy Zukerkową, przyjaźń Karola, Moryca i Maksa, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. „Ziemia obiecana” Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.
Wszystkim gorąco polecamy to wspaniałe widowisko, a naszym polonistkom dziękujemy za zorganizowanie nam spotkania z „wielką kulturą”.

Uczniowie kl. IIIC
Kinga Soska
Patrycja Pechta
Jakub Woźniak

skanowanie0026

Skip to content