Ekonomik włączył się w AKCJĘ SPOŁECZNO-EDUKACYJNĄ ŻONKILE

19 kwietnia społeczność Ekonomika włączyła się w obchody upamiętniające 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem Muzeum POLIN rozdali mieszkańcom Radomska zrobione przez siebie, papierowe żonkile.

Wspieramy akcję od samego początku , to już piąta edycja w której uczestniczymy”

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów symbolizujących pamięć o bohaterach powstania z 1943 roku. „My młodzi, przedłużamy dzisiaj jego dzieło, oddajemy cześć i hołd walczącym w powstaniu”.

Młodzież Ekonomika jak co roku bardzo chętnie przystąpiła do akcji promowanej przez Muzeum Polin, samodzielnie złożyła około 1000 żonkili, wydrukowała plakaty reklamujące akcję , karty wolontariusza , ulotki z informacjami o Powstaniu, a także zapoznała się z historią powstania i postacią pana Marka Edelmana.

Ta niecodzienna „lekcja na żywo” ma na celu przypomnieć radomszczanom o młodych, pełnych nadziei bojownikach walczących o godną śmierć i wybór umierania , a także wzbudzić chwilę zadumy na temat II wojny światowej.

Warto dodać, że dokładnie 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca powstania Marek Edelman, który zmarł w 2009 r.

Skip to content