Spacer historyczny „RADOMSKO U PROGU NIEPODLEG艁O艢CI”

艢wi臋to Edukacji Narodowej oraz zbli偶aj膮c膮 si臋 100. rocznic臋 odzyskania niepodleg艂o艣ci przez Polsk臋 uczci艂a spo艂eczno艣膰 radomszcza艅skiego Ekonomika udzia艂em w spacerze historycznym RADOMSKO U PROGU NIEPODLEG艁O艢CI.

Przewodnikiem, ju偶 tradycyjnie by艂a pani Agnieszka Kuligowska (nauczyciel historii, organizatorka licznych spacer贸w historycznych m.in. Spacer 艣ladami radomszcza艅skich聽szk贸艂 艣rednich okresu mi臋dzywojennego, Spacer 艣ladami radomszcza艅skich 呕yd贸w czy ostatni w ramach R贸偶ewicz Open Festiwal - Spacer 艣ladami braci R贸偶ewicz贸w i gier miejskich), kt贸ra przybli偶y艂a histori臋 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci i realia 偶ycia mieszka艅c贸w Radomska w tamtym okresie.

Tym razem uczestnicy Spaceru wyruszyli w rejony miasta zwi膮zane z okresem odzyskania niepodleg艂o艣ci przez Polsk臋 鈥 pocz膮wszy do dworca PKP, dalej Plac Metalurgii przy Centrum Handlowym. W tym miejscu warto wspomnie膰 o postaci marsza艂ka J贸zefa聽Pi艂sudskiego, kt贸ry jest symbolem odradzaj膮cej si臋 po聽d艂ugim czasie zabor贸w Polski. Dlatego przy kolejnym punkcie 鈥 Kinemie, m艂odzie偶 kszta艂c膮ca si臋 w zawodzie technik hotelarstwa cz臋stowa艂a uczestnik贸w spaceru w艂asnor臋cznie przygotowanymi przystawkami, by w ten mi艂y spos贸b przypomnie膰, 偶e 17 pa藕dziernika 1921 roku, po oficjalnych uroczysto艣ciach, przyznania marsza艂kowi tytu艂u Honorowego Obywatela Radomska, odby艂 si臋 w Kinemie obiad, podejmuj膮cy znamienitego go艣cia. Zamys艂em organizator贸w by艂o r贸wnie偶 m.in. przy skwerze Niemca, obok Kinemy 鈥撀爋d艣piewanie przez nauczycieli ZSE piosenki 鈥 dedykacji Ach jak przyjemnie.

Trasa spaceru wiod艂a nast臋pnie na parking II LO i plac Klasztoru oo.Franciszkan贸w. Na zako艅czenie, na Placu 3 Maja, wszyscy wsp贸lnie od艣piewali ulubion膮 pie艣艅 Marsza艂ka聽J贸zefa Pi艂sudskiego My pierwsza brygada. By艂 to z pewno艣ci膮 najbardziej wzruszaj膮cy moment spaceru, kt贸ry na d艂ugo pozostanie w naszej pami臋ci.

W trakcie tej 鈥炁紋wej鈥 lekcji historii uczniowie pog艂臋bili swoj膮 wiedz臋 na temat historii miasta, rozwin臋li pomys艂owo艣膰 i kreatywno艣膰 wykonuj膮c tradycyjne kotyliony, a jednocze艣nie 艣wietnie si臋 bawili.

Dzisiejszy spacer to dow贸d na to, 偶e historia nie musi by膰 nudna czy trudna. 艢wietny przyk艂ad korelacji przedmiotowej historii, j臋zyka ojczystego, plastyki, muzyki, geografii czy wychowania obywatelskiego.

Skip to content