Wizyta w Muzeum regionalnym w Radomsku

7 listopada uczniowie klasy IVd w Zespole Szk├│┼é Ekonomicznych odwiedzili wraz z polonistk─ů p. El┼╝biet─ů Zato┼ä Muzeum Regionalne w Radomsku. Celem wycieczki by┼éo pog┼é─Öbienie wiedzy o przedstawicielach epoki M┼éodej Polski, a konkretnie o tw├│rczo┼Ťci Leona Wycz├│┼ékowskiego – jednego z czo┼éowych przedstawicieli malarstwa, rysunku I grafiki w M┼éodej Polsce.

Artysta urodzi┼é si─Ö w 1852r w miejscowo┼Ťci Wola Miastkowska k. Garwolina. Od najm┼éodszych lat interesowa┼é si─Ö sztuk─ů, by┼é uczniem m.in. klasy rysunkowej w Warszawie. Wystawa o wy┼╝ej wspomnianym malarzu zosta┼éa podzielona na dwie cz─Ö┼Ťci. W pierwszej podziwiali┼Ťmy portrety oraz zdj─Öcia samego Wycz├│┼ékowskiego, podczas gdy druga obejmowa┼éa prace wykonane przez artyst─Ö. Ekspozycja pokaza┼éa wszystkim zgromadzonym jak bardzo uzdolnionym cz┼éowiekiem by┼é tw├│rca. Za baz─Ö dzie┼é s┼éu┼╝y┼é nie tylko papier, ale te┼╝ p┼é├│tno, akwarela. Uwag─Ö wszystkich przyku┼é brylant ca┼éej kolekcji zgromadzonej przez Muzeum, a jest nim obraz ÔÇťChrystus WawelskiÔÇŁ.

Tytan pracy odszed┼é, po ci─Ö┼╝kiej chorobie, 27 grudnia 1936 roku w Warszawie. Zdaniem podziwiaj─ůcych ca┼éokszta┼ét dokona┼ä artysty tw├│rczo┼Ť─ç ÔÇťWyczo┼éaÔÇŁ idealnie podkre┼Ťli┼é swoimi s┼éowami Marian Turwid;
ÔÇť
to cudowne dzieci, to w plastyce, zdarzaj─ů si─Ö cudowni starcy. Tacy jak Leonardo, jak Rembrandt, jak Tycjan, jak Hokusai jak Leon Wycz├│┼ékowskiÔÇŽÔÇŁ

Bogatsi w wiedz─Ö o sztuce M┼éodej Polski s┼éuchacze zapewne na d┼éugi czas zapami─Ötaj─ů t─ů pozaszkoln─ů lekcj─Ö j─Özyka polskiego jako ┼║r├│d┼éo informacji przydatnych do nadchodz─ůcego egzaminu maturalnego.

Klasa IVd

Skip to content