Wizyta w Muzeum regionalnym w Radomsku

7 listopada uczniowie klasy IVd w Zespole Szkół Ekonomicznych odwiedzili wraz z polonistką p. Elżbietą Zatoń Muzeum Regionalne w Radomsku. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o przedstawicielach epoki Młodej Polski, a konkretnie o twórczości Leona Wyczółkowskiego – jednego z czołowych przedstawicieli malarstwa, rysunku I grafiki w Młodej Polsce.

Artysta urodził się w 1852r w miejscowości Wola Miastkowska k. Garwolina. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, był uczniem m.in. klasy rysunkowej w Warszawie. Wystawa o wyżej wspomnianym malarzu została podzielona na dwie części. W pierwszej podziwialiśmy portrety oraz zdjęcia samego Wyczółkowskiego, podczas gdy druga obejmowała prace wykonane przez artystę. Ekspozycja pokazała wszystkim zgromadzonym jak bardzo uzdolnionym człowiekiem był twórca. Za bazę dzieł służył nie tylko papier, ale też płótno, akwarela. Uwagę wszystkich przykuł brylant całej kolekcji zgromadzonej przez Muzeum, a jest nim obraz “Chrystus Wawelski”.

Tytan pracy odszedł, po ciężkiej chorobie, 27 grudnia 1936 roku w Warszawie. Zdaniem podziwiających całokształt dokonań artysty twórczość “Wyczoła” idealnie podkreślił swoimi słowami Marian Turwid;
to cudowne dzieci, to w plastyce, zdarzają się cudowni starcy. Tacy jak Leonardo, jak Rembrandt, jak Tycjan, jak Hokusai jak Leon Wyczółkowski…”

Bogatsi w wiedzę o sztuce Młodej Polski słuchacze zapewne na długi czas zapamiętają tą pozaszkolną lekcję języka polskiego jako źródło informacji przydatnych do nadchodzącego egzaminu maturalnego.

Klasa IVd

Skip to content