Zielona Szkoła w Rimini, Włochy 8-16.06.2023r.

8 czerwca 42 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Sylwią Gnoińską, p. Anną Rudek-Kowalczyk, p. Ireną Piotrowską i p. Julitą Starostką wyruszyliśmy na Zieloną Szkołę do Rimini we Włoszech.  Pogoda nam dopisywała przez cały pobyt???.

Pierwszy dzień spędziliśmy poznając okolicę i przywitaliśmy się z Morzem Adriatyckim. Dbaliśmy również o aktywność fizyczną ?uczestników Zielonej Szkoły?.
W sobotę pojechaliśmy odwiedzić San Marino, najstarszej Republiki świata, które jest odrębnym państwem, nie należącym do Unii Europejskiej. Jest to państwo śródlądowe, stanowiące enklawę na obszarze Włoch. W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Spacerując oglądaliśmy: Bramę i Kościół Św. Franciszka, Plac Garibaldiego, Piazza Liberto ze Statuą Wolności oraz Wieże: Guaita, Cesta, Montale, gdzie mogliśmy dotrzeć tylko do dwóch, ponieważ do trzeciej nie ma dojścia. Przy okazji podziwialiśmy przepiękne widoki, które rozpościerały się ze wzgórza. W drodze powrotnej wybraliśmy się na stare miasto Rimini, gdzie mogliśmy się przenieść do czasów panowania starożytnych Rzymian i przejść przez most Tyberiusza??.
W weekend mieliśmy także okazję podziwiać pokazy lotnicze✈️✈️✈️ nad samym Morzem Adriatyckim. 
Dni pomiędzy wycieczkami były pełne relaksu. Czas minął nam na plażowaniu?, zażywaniu słonecznych kąpieli? i spacerach brzegiem morza?.
W poniedziałek 12 czerwca już o 2 w nocy wyruszyliśmy z hotelu, aby rano powitać Rzym? i Watykan⛪️. Pierszy punkt programu to oczywiście była Bazylika Św. Piotra, gdzie mogliśmy odwiedzić m.in. Grób Ojca Św. Jana Pawła II. Później poszliśmy na bardzo długi? spacer po Rzymie. Zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze zakątki tego niesamowitego miasta, czyli Rzym Starożytny, a tam: Forum Romanum, Coloseum, Forum Trajana, Capitol, Plac Wenecki, natomiast w Rzymie Barokowym: Piazza Navona, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie?. Do hotelu wróciliśmy zmęczeni ale szczęśliwi i z bagażem niezapomnianych wrażeń?.
Kolejna nasza wycieczka to wyjazd do Wenecji. Tam odbyliśmy rejs łodzią po lagunie i zwiedziliśmy Plac Św. Marka, który znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jego historia zaczyna się w IX wieku i wiąże się z budową pierwszej Bazyliki Św. Marka, następnie przeszliśmy przez Most Westchnień, zobaczyliśmy Kolumny Św. Teodora i Św. Marka, Pałac Dożów, Campanilla, Prokuratorium, wieżę zegarową, Ponte Rialto – najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell’Accademia w 1854 r. most wenecki nad Kanałem Grande we Włoszech. 
W przeddzień wyjazdu młodzież wzięła udział w Quizie wiedzy o Włoszech, gdzie otrzymała nagrody ufundowane przez organizatora zielonej szkoły i na zakończenie w dyskotece na tarasie hotelu. Tańcom i zabawie nie było końca…
Ostatnim punktem programu zielonej szkoły był park rozrywki Mirabilandia- jeden z większych parków we Włoszech. Młodzież przez cały dzień mogła korzystać ze wszystkich atrakcji parku. Wieczorem 15 czerwca wyruszyliśmy w drogę powrotną do Radomska?. Każdy szczęśliwy, zadowolony i z bagażem niezapomnianych wspomnień. Bez wątpienia była to dla nas niezapomniana przygoda. Już myślimy o następnej zielonej szkole….
 
 
 
Skip to content