Świętowanie niepodległości z Teatrem Wielkim

14 listopada klasy Ia i IVd z nauczycielami języka polskiego wybrały się do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Straszny Dwór” i ostatecznie spektakl okazał się nie taki StRaSzNy…
WIWAT SEMPER WOLNY STAN… wprawdzie słowa te bohaterowie Strasznego dworu wypowiadają w nieco innym kontekście, ale jakże pasują one do świętowania niepodległości. Warto przypomnieć, że opera Moniuszki powstała w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, dlatego libretto ukrywało niepodległościowe aluzje. Historia o dwóch zacnych kawalerach, łącząc elementy patriotyzmu oraz miłości, miała pokrzepiać serca Polaków po upadku powstania styczniowego.

Wyjazd z pewnością zostanie na długo w naszej pamięci. Pozwolił nam nie tylko poznać i zrozumieć operę, ale okazał się być także niesamowitym przeżyciem artystycznym, gdyż mogliśmy zachwycić się wspaniałą grą aktorską, śpiewem operowym oraz ogromnymi zdolnościami orkiestry na czele z panem dyrygentem.
 
 
Skip to content