Gra miejska 2015

logo 90-lecia ZSE

Relacja z Gry Miejskiej- 20 marca 2015r.

Osiem zespołów z Radomska, Kleszczowa i Lgoty Wielkiej uczestniczyło 20 marca br. w Grze Miejskiej „Od Wielkiej Wojny do dziś. Okrywamy historię Radomska z  Ekonomikiem” zorganizowanej przez  Zespół Szkół Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Radomsku w ramach obchodów 90-lecia szkoły.

Mnóstwo osób zaangażowało się w organizację przedsięwzięcia. Całość koordynowały: p.Agnieszka Kuligowska, p.Małgorzata Skalik oraz p.Edyta Smędzik.

Ponad sto lat minęło od wybuchu Wielkiej Wojny, która przyniosła niepodległość Polsce i Radomsku. 90 lat upłynęło od powstania najstarszej szkoły średniej w Radomsku - Szkoły Handlowej, która dała początek Ekonomikowi - szkole nierozerwalnie związanej z burzliwą historią miasta i jego społeczności. Dlatego zaproponowano młodym uczestnikom udział w Grze Miejskiej, której głównym celem było lepsze poznanie dziejów miasta, ale także historii najstarszej średniej szkoły w Radomsku. Do współpracy zaproszono zarówno prywatnych przedsiębiorców, centrum handlowe jak również instytucje miejskie.

W trakcie gry drużyny złożone z trzech osób miały do wykonania szereg zdań, których tematyka związana była z historią Radomska i Ekonomika.

Punkt pierwszy znajdował się w Siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), w którym uczestnicy musieli znaleźć nazwiska co najmniej 3 nauczycieli zaangażowanych niebezpieczną działalność jaką było tajne nauczanie w czasie II wojny światowej.

W Muzeum Regionalnym znajdował się drugi punk operacyjny. Zwiedzając wystawy stałe oraz rozmawiając z jego pracownikami należało podać nazwy 3 zakładów przemysłowych działających nieprzerwanie w Radomsku od I wojny światowej do dziś.

Z kolei w centrum handlowym „Stodoła” tuż przy Ekonomiku uczestnicy musieli się zmierzyć z reformą Grabskiego z 1924 roku i przeliczyć ile złotych kosztowało kilka podstawowych produktów żywnościowych znając ich ceny w markach polskich i wiedząc, że kurs przeliczeniowy wynosił 1 zł= 1800000 marek polskich. Następnie gimnazjaliści przy pomocy koleżanek z Ekonomika wprowadzili ceny do kasy fiskalnej i wydrukowali paragon.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej należało z przygotowanych wcześniej przez uczniów naszej szkoły rebusów rozszyfrować nazwiska trzech literatów, którzy przebywali w Radomsku w czasie, gdy tworzyły się Legiony.

Natomiast w ostatnim piątym punkcie operacyjnym w Agencji Reklamowej Gawlikowski  na ulicy Fabianiego, gdzie kiedyś znajdowała się nasza szkoła, uczestnicy korzystając ze wskazówek właściciela i uczniów kształcących się w zawodzie technik grafik naklejali szyld reklamowy.

Poza tym każda z grup mogła zdobyć dodatkowe punkty/monety  za odśpiewanie „Jędrusiowej doli”, której autorem jest Henryk Fajt, absolwent „Ekonomika”, przygotowanie dokumentacji fotograficznej z wyprawy do miasta oraz ułożenie puzzli z mapą Radomska z okresu międzywojennego i wskazanie na niej trzech siedzib szkoły.

Każde zadanie było nagradzane naszymi lokalnymi monetami. Najlepsi okazali się uczestnicy z PG nr 3 (opiekun p.Tomasz Mazur) zajmując tym samym I miejsce, na drugim znalazła się drużyna PG nr 4(p.Adam Kołodziejski), na trzecim zespół z Lgoty Wielkiej (opiekun pani Małgorzata Kil).

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

Skip to content