Gra miejska 2015

logo 90-lecia ZSE

Relacja z Gry Miejskiej- 20 marca 2015r.

Osiem zespo┼é├│w z Radomska, Kleszczowa i Lgoty Wielkiej uczestniczy┼éo 20 marca br. w Grze Miejskiej ÔÇ×Od Wielkiej Wojny do dzi┼Ť. Okrywamy histori─Ö Radomska z┬á EkonomikiemÔÇŁ zorganizowanej przez┬á Zesp├│┼é Szk├│┼é Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbi┼äskiego w Radomsku w ramach obchod├│w 90-lecia szko┼éy.

Mn├│stwo os├│b zaanga┼╝owa┼éo si─Ö w organizacj─Ö przedsi─Öwzi─Öcia. Ca┼éo┼Ť─ç koordynowa┼éy: p.Agnieszka Kuligowska, p.Ma┼égorzata Skalik oraz p.Edyta Sm─Ödzik.

Ponad sto lat min─Ö┼éo od wybuchu Wielkiej Wojny, kt├│ra przynios┼éa niepodleg┼éo┼Ť─ç Polsce i Radomsku. 90 lat up┼éyn─Ö┼éo od powstania najstarszej szko┼éy ┼Ťredniej w Radomsku - Szko┼éy Handlowej, kt├│ra da┼éa pocz─ůtek Ekonomikowi - szkole nierozerwalnie zwi─ůzanej z burzliw─ů histori─ů miasta i jego spo┼éeczno┼Ťci. Dlatego zaproponowano m┼éodym uczestnikom udzia┼é w Grze Miejskiej, kt├│rej g┼é├│wnym celem by┼éo lepsze poznanie dziej├│w miasta, ale tak┼╝e historii najstarszej ┼Ťredniej szko┼éy w Radomsku.┬áDo wsp├│┼épracy zaproszono zar├│wno prywatnych przedsi─Öbiorc├│w, centrum handlowe jak r├│wnie┼╝ instytucje miejskie.

W trakcie gry dru┼╝yny z┼éo┼╝one z trzech os├│b mia┼éy do wykonania szereg zda┼ä, kt├│rych tematyka zwi─ůzana by┼éa z histori─ů Radomska i Ekonomika.

Punkt pierwszy znajdowa┼é si─Ö w Siedzibie Zwi─ůzku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), w kt├│rym uczestnicy musieli znale┼║─ç nazwiska co najmniej 3 nauczycieli zaanga┼╝owanych niebezpieczn─ů dzia┼éalno┼Ť─ç jak─ů by┼éo tajne nauczanie w czasie II wojny ┼Ťwiatowej.

W Muzeum Regionalnym znajdowa┼é si─Ö drugi punk operacyjny. Zwiedzaj─ůc wystawy sta┼ée oraz rozmawiaj─ůc z jego pracownikami nale┼╝a┼éo poda─ç nazwy 3 zak┼éad├│w przemys┼éowych dzia┼éaj─ůcych nieprzerwanie w Radomsku od I wojny ┼Ťwiatowej do dzi┼Ť.

Z kolei w centrum handlowym ÔÇ×Stodo┼éaÔÇŁ tu┼╝ przy Ekonomiku uczestnicy musieli si─Ö zmierzy─ç z reform─ů Grabskiego z 1924 roku i przeliczy─ç ile z┼éotych kosztowa┼éo kilka podstawowych produkt├│w ┼╝ywno┼Ťciowych znaj─ůc ich ceny w markach polskich i wiedz─ůc, ┼╝e kurs przeliczeniowy wynosi┼é 1 z┼é= 1800000 marek polskich. Nast─Öpnie gimnazjali┼Ťci przy pomocy kole┼╝anek z Ekonomika wprowadzili ceny do kasy fiskalnej i wydrukowali paragon.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej nale┼╝a┼éo z przygotowanych wcze┼Ťniej przez uczni├│w naszej szko┼éy rebus├│w rozszyfrowa─ç nazwiska trzech literat├│w, kt├│rzy przebywali w Radomsku w czasie, gdy tworzy┼éy si─Ö Legiony.

Natomiast w ostatnim pi─ůtym punkcie operacyjnym w Agencji Reklamowej Gawlikowski ┬ána ulicy Fabianiego, gdzie kiedy┼Ť znajdowa┼éa si─Ö nasza szko┼éa, uczestnicy korzystaj─ůc ze wskaz├│wek w┼éa┼Ťciciela i uczni├│w kszta┼éc─ůcych si─Ö w zawodzie technik grafik naklejali szyld reklamowy.

Poza tym ka┼╝da z grup mog┼éa zdoby─ç dodatkowe┬ápunkty/monety ┬áza od┼Ťpiewanie ÔÇ×J─Ödrusiowej doliÔÇŁ, kt├│rej autorem jest Henryk Fajt, absolwent ÔÇ×EkonomikaÔÇŁ, przygotowanie dokumentacji fotograficznej z wyprawy do miasta oraz u┼éo┼╝enie puzzli z map─ů Radomska z okresu mi─Ödzywojennego i wskazanie na niej trzech siedzib szko┼éy.

Ka┼╝de zadanie by┼éo nagradzane naszymi lokalnymi monetami. Najlepsi okazali si─Ö uczestnicy z PG nr 3 (opiekun p.Tomasz Mazur) zajmuj─ůc tym samym I miejsce, na drugim znalaz┼éa si─Ö dru┼╝yna PG nr 4(p.Adam Ko┼éodziejski), na trzecim zesp├│┼é z Lgoty Wielkiej (opiekun pani Ma┼égorzata Kil).

Wszystkim zwyci─Özcom serdecznie gratulujemy!!!