Tadeusz Marian Kotarbi艅ski

Tadeusz Marian Kotarbi艅ski - patron Ekonomika

Jeden z czo艂owych polskich filozof贸w, logik贸w i etyk贸w, przedstawiciel szko艂y lwowsko-warszawskiej (ur. 31 marca 1886r. w Warszawie, zm. 3 pa藕dziernika 1981r. w Aninie ko艂o Warszawy). Syn Mi艂osza Kotarbi艅skiego - malarza i Ewy Koskowskiej - pianistki.

Absolwent XVIII L.O. im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Studiowa艂 filozofi臋 na uniwersytecie we Lwowie pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, rektor Uniwersytetu 艁贸dzkiego (1945-1949), prezes PAN w latach 1957-1962, cz艂onek wielu towarzystw naukowych, polskich i zagranicznych (m.in. przewodnicz膮cy Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, prezes Institut International de Philosophie).

Tw贸rca reizmu 鈥 materialistycznej koncepcji filozoficznej, pionier i wsp贸艂tw贸rca og贸lnej teorii sprawnego dzia艂ania, zwanej prakseologi膮, autor etycznej koncepcji opiekuna spolegliwego. Kotarbi艅ski jest najbardziej znanym polskim filozofem analitycznym. Mi臋dzynarodow膮 pozycj臋 zawdzi臋cza swoim oryginalnym koncepcjom: systemowi filozoficznemu zwanemu konkretyzmem 鈥 rodzajowi materialistycznego monizmu maj膮cemu swoje 藕r贸d艂a w semantycznych analizach poj臋膰 filozoficznych; i prakseologii 鈥 nowej dziedzinie nauki b臋d膮cej teori膮 skutecznego dzia艂ania. Dodatkowo, w Polsce, rozg艂os uzyska艂 dzi臋ki oryginalnej kontynuacji Twardowskiego zasad 艣cis艂ego my艣lenia oraz aktywnej dzia艂alno艣ci spo艂ecznej i wra偶liwo艣ci na wszelkie przejawy spo艂ecznej niesprawiedliwo艣ci. By艂 on filozofem na staro偶ytn膮 mod艂臋, z jednej strony tworzy艂 i propagowa艂 teorie filozoficzne, z drugiej by艂 przyk艂adem godziwego 偶ycia.

S艂ynne cytaty patrona naszej szko艂y:

鈥濵i艂o艣膰 to dwie dusze w jednym ciele, przyja藕艅 - to jedna dusza w dw贸ch cia艂ach.鈥

鈥炁乤twiejsza jest sztuka pami臋tania od sztuki zapominania.鈥

鈥濸rzesz艂o艣膰 zachowana w pami臋ci staje si臋 cz臋艣ci膮 tera藕niejszo艣ci.鈥

鈥濸rzyjaciele na og贸艂 pomagaj膮 偶y膰 i przeszkadzaj膮 pracowa膰.鈥

鈥濩z艂owiek wtedy tylko stoi mocno, kiedy stoi na w艂asnych nogach.鈥