Tadeusz Marian Kotarbiński

Tadeusz Marian Kotarbiński - patron Ekonomika

Jeden z czołowych polskich filozofów, logików i etyków, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej (ur. 31 marca 1886r. w Warszawie, zm. 3 października 1981r. w Aninie koło Warszawy). Syn Miłosza Kotarbińskiego - malarza i Ewy Koskowskiej - pianistki.

Absolwent XVIII L.O. im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Studiowa┼é filozofi─Ö na uniwersytecie we Lwowie pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, rektor Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego (1945-1949), prezes PAN w latach 1957-1962, cz┼éonek wielu towarzystw naukowych, polskich i zagranicznych (m.in. przewodnicz─ůcy Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, prezes Institut International de Philosophie).

Tw├│rca reizmu ÔÇô materialistycznej koncepcji filozoficznej, pionier i wsp├│┼étw├│rca og├│lnej teorii sprawnego dzia┼éania, zwanej prakseologi─ů, autor etycznej koncepcji opiekuna spolegliwego. Kotarbi┼äski jest najbardziej znanym polskim filozofem analitycznym. Mi─Ödzynarodow─ů pozycj─Ö zawdzi─Öcza swoim oryginalnym koncepcjom: systemowi filozoficznemu zwanemu konkretyzmem ÔÇô rodzajowi materialistycznego monizmu maj─ůcemu swoje ┼║r├│d┼éa w semantycznych analizach poj─Ö─ç filozoficznych; i prakseologii ÔÇô nowej dziedzinie nauki b─Öd─ůcej teori─ů skutecznego dzia┼éania. Dodatkowo, w Polsce, rozg┼éos uzyska┼é dzi─Öki oryginalnej kontynuacji Twardowskiego zasad ┼Ťcis┼éego my┼Ťlenia oraz aktywnej dzia┼éalno┼Ťci spo┼éecznej i wra┼╝liwo┼Ťci na wszelkie przejawy spo┼éecznej niesprawiedliwo┼Ťci. By┼é on filozofem na staro┼╝ytn─ů mod┼é─Ö, z jednej strony tworzy┼é i propagowa┼é teorie filozoficzne, z drugiej by┼é przyk┼éadem godziwego ┼╝ycia.

Słynne cytaty patrona naszej szkoły:

ÔÇ×Mi┼éo┼Ť─ç to dwie dusze w jednym ciele, przyja┼║┼ä - to jedna dusza w dw├│ch cia┼éach.ÔÇŁ

ÔÇ×┼üatwiejsza jest sztuka pami─Ötania od sztuki zapominania.ÔÇŁ

ÔÇ×Przesz┼éo┼Ť─ç zachowana w pami─Öci staje si─Ö cz─Ö┼Ťci─ů tera┼║niejszo┼Ťci.ÔÇŁ

ÔÇ×Przyjaciele na og├│┼é pomagaj─ů ┼╝y─ç i przeszkadzaj─ů pracowa─ç.ÔÇŁ

ÔÇ×Cz┼éowiek wtedy tylko stoi mocno, kiedy stoi na w┼éasnych nogach.ÔÇŁ