technik grafiki i poligrafii cyfrowej

logo zse

BRAN┼╗A GRAFICZNO-FOTOGRAFICZNA

zawód:  technik grafiki i poligrafii cyfrowej, cykl kształcenia: 4 lata

symbol cyfrowy zawodu: 311943

Kwalifikacje

AU.54. - K1 Nazwa kwalifikacji: Przygotowanie oraz wykonywanie prac graficznych
i publikacji cyfrowych

AU.55. - K2 Nazwa kwalifikacji: Drukowanie cyfrowe i obr├│bka druk├│w

Przedmioty w zakresie rozszerzonym - do wyboru

J─Özyki obce: angielski, niemiecki

Geografia, WOS, Matematyka

Tu zdob─Ödziesz umiej─Ötno┼Ťci:

Absolwent szko┼éy kszta┼éc─ůcej w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej┬ázostaje przygotowany do wykonywania nast─Öpuj─ůcych zada┼ä zawodowych:

• przygotowania publikacji i prac graficznych do drukowania,
  • obs┼éugiwania cyfrowych system├│w produkcyjnych stosowanych w poligrafii,
  • przygotowania prezentacji graficznych i multimedialnych,
  • wykonywania i wdra┼╝anie internetowych projekt├│w multimedialnych,
  • prowadzenia proces├│w drukowania,
  • organizowania i prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

1.Cyfrowe technologie graficzne

2.Maszyny i urz─ůdzenia cyfrowe

3.Technologie multimedialne

4.Projektowanie proces├│w graficznych i poligraficznych

5.Dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza w poligrafii

6.J─Özyk angielski zawodowy w poligrafii

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

1.Przygotowanie do druku

2.Projekty multimedialne

3.Drukowanie cyfrowe

Miejsca odbywania praktyk:

1.Szko┼éa organizuje praktyki zawodowe w podmiotach zapewniaj─ůcych rzeczywiste warunki pracy w┼éa┼Ťciwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 6 tygodni (240 godzin).

2.Jako┼Ť─ç ┼Ťwiadczonych us┼éug, profesjonalizm oraz mo┼╝liwo┼Ťci realizowania si─Ö uczni├│w s─ů┬ápriorytetem w wyborze podmiot├│w do odbywania praktyk zawodowych.

3.Uczniowie decyduj─ů, w kt├│rym z dost─Öpnych podmiot├│w chc─ů odbywa─ç praktyki.

Perspektywy zatrudnienia

Posiadacz dyplomu potwierdzaj─ůcego kwalifikacje zawodowe┬á w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej

ZNAJDZIE PRAC─ś W POLSCE I NA OBSZARZE UNII EUROPEJSKIEJ.

MIEJSCA PRACY:

• agencje reklamowe
  • studio telewizyjne
  • prasa
  • firmy wydawnicze
  • zak┼éady fotograficzne
  • dzia┼éy marketingu w przedsi─Öbiorstwach produkcyjno-handlowych
  • dzia┼éy promocji w przedsi─Öbiorstwach produkcyjno-handlowych
  • drukarnie
  • w┼éasna dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza zwi─ůzana z opraw─ů graficzn─ů uroczysto┼Ťci szkolnych, rodzinnych itp.

Specyfika zawodu wymaga od grafika komputerowego przede wszystkim:

• tw├│rczego my┼Ťlenia i du┼╝ej wyobra┼║ni przestrzennej,
  • tworzenia nowych rozwi─ůza┼ä i nietypowych pomys┼é├│w,
  • musi posiada─ç du┼╝─ů sprawno┼Ť─ç r─ůk i zr─Öczno┼Ť─ç palc├│w,
  • dobry wzrok - zdolno┼Ť─ç ostrego widzenia, rozr├│┼╝niania barw i tr├│jwymiarowo┼Ťci kszta┼ét├│w
  • zdolno┼Ť─ç logicznego my┼Ťlenia,
  • dobra pami─Ö─ç,
  • zdolno┼Ť─ç koncentracji uwagi oraz podzielno┼Ť─ç uwagi.
  • umiej─Ötno┼Ť─ç nawi─ůzywania kontakt├│w,
  • bezkonfliktowego wsp├│┼é┼╝ycia z lud┼║mi
  • oraz umiej─Ötno┼Ť─ç pracy w grupie.
  • dok┼éadno┼Ť─ç i spostrzegawczo┼Ť─ç oraz dbanie o szczeg├│┼éy w swojej pracy,
  • w przypadku pe┼énienia funkcji kierowniczych w firmie lub za┼éo┼╝enia w┼éasnej firmy niezb─Ödne s─ů r├│wnie┼╝ umiej─Ötno┼Ťci menad┼╝erskie oraz osobowo┼Ť─ç przedsi─Öbiorcza.
  • ponadto istotna jest kreatywno┼Ť─ç powi─ůzana z motywacj─ů do nieustannego podnoszenia kwalifikacji (poznawanie najnowszych graficznych program├│w komputerowych, wyszukiwanie nowinek technicznych, doskonalenie umiej─Ötno┼Ťci pos┼éugiwania si─Ö j─Özykami obcymi i in.),
  • otwarto┼Ť─ç na wiedz─Ö, ciekawo┼Ť─ç zawodowa i ch─Ö─ç doskonalenia jest tu warunkiem sprawnego i┬áefektywnego dzia┼éania oraz osi─ůgania satysfakcji z pracy.

Co po technikum?

Po uko┼äczeniu technikum ucze┼ä mo┼╝e przyst─ůpi─ç do egzaminu maturalnego, a nast─Öpnie kontynuowa─ç nauk─Ö na studiach wy┼╝szych.

Będzie mógł również uzupełnić swoje kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Procedura zdobywania uprawnień zawodowych

W trakcie nauki w technikum ucze┼ä zdaje egzaminy w poszczeg├│lnych kwalifikacjach. Pierwszy egzamin mo┼╝e zosta─ç przeprowadzony w II klasie, za┼Ť ostatni w styczniu-lutym klasy IV. Po ka┼╝dym zdanym egzaminie ucze┼ä otrzymuje ┼Ťwiadectwo potwierdzaj─ůce kwalifikacj─Ö w zawodzie.

Gdy ucze┼ä zda wszystkie egzaminy i uko┼äczy szko┼é─Ö, otrzyma dyplom potwierdzaj─ůcy kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Posiadane ┼Ťwiadectwo i dyplom powie pracodawcy co ucze┼ä umie. ┬áS─ů ÔÇ×furtk─ůÔÇŁ do zatrudnienia.