technik fotografii i multimedi├│w

Kwalifikacje

AU.23 - K1 Nazwa kwalifikacji: REJESTRACJA , OBRÓBKA I PUBLIKACJA OBRAZU

AU.28 - K2 Nazwa kwalifikacji: REALIZACJA PROJEKTÓW MULTIMEDIALNYCH

Przedmioty w zakresie rozszerzonym - do wyboru

J─Özyki obce: angielski, niemiecki

Geografia, Chemia

INFORMACJA O ZAWODZIE TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

Technik fotografii i multimedi├│w to specjalista zajmuj─ůcy si─Ö fotografowaniem i realizacj─ů projekt├│w multimedialnych. Zajmuje si─Ö optycznym obrazowaniem wszelkiego rodzaju obiekt├│w i utrwalaniem ich obraz├│w metodami chemicznymi lub elektronicznymi. Rejestruje i przygotowuje materia┼éy cyfrowe do publikacji w mediach. Wykonuje i┬ápublikuje internetowe projekty multimedialne. Dobiera i wykorzystuje narz─Ödzia informatyczne do realizacji okre┼Ťlonych zada┼ä.

Technik fotografii i multimedi├│w mo┼╝e pracowa─ç w studiach fotograficznych, agencjach wydawniczych i reklamowych, policji, archiwach, instytucjach zajmuj─ůcych si─Ö cyfryzacj─ů materia┼é├│w analogowych oraz szeroko poj─Ötym sektorze e-us┼éug.

UZASADNIENIE POTRZEBY KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE FOTOTECHNIK

Fotografia jest wykorzystywana we wszystkich niemal obszarach dzia┼éalno┼Ťci cz┼éowieka. Post─Öp technologiczny sprawi┼é, ┼╝e dzisiaj odchodzi si─Ö od rejestracji materia┼é├│w w postaci analogowej na rzecz rejestracji cyfrowej. Zbiory materia┼é├│w analogowych poddawane s─ů cyfryzacji i przechowywane w tej postaci, co┬ázdecydowanie zmniejsza koszty ich archiwizowania. Powszechna dost─Öpno┼Ť─ç sprz─Ötu elektronicznego do rejestracji materia┼é├│w cyfrowych przyczyni┼éa si─Ö do┬ározwoju sektora us┼éug zwi─ůzanych z przetwarzaniem tych materia┼é├│w i ich utrwalaniem w formie poczt├│wek, folder├│w, album├│w, film├│w, jak i publikowaniem w┬áInternecie. Coraz cz─Ö┼Ťciej powy┼╝sze us┼éugi mo┼╝emy zleci─ç do wykonania przez Internet, co znacz─ůco zmniejsza koszty dla klienta, a dla firmy otwiera nowy rynek o┬ázasi─Ögu globalnym. Kszta┼écenie w zawodzie technik fotografii i multimedi├│w┬áprzygotowuje specjalist├│w z zakresu multimedi├│w i fotografii, kt├│rzy s─ů w stanie sprosta─ç oczekiwaniom, jakie niesie rozwijaj─ůcy si─Ö rynek szeroko poj─Ötych us┼éug cyfrowych.

Absolwent szko┼éy kszta┼éc─ůcej w┬ázawodzie technik fotografii i multimedi├│w┬ájest ┬áprzygotowany do wykonywania nast─Öpuj─ůcych zada┼ä zawodowych:

1) organizowania planu zdj─Öciowego;

2) rejestrowania, kopiowania i obróbki obrazu;

3) wykonywania prac graficznych przeznaczonych do wydruku;

4) przygotowywania prezentacji graficznych i multimedialnych;

5) wykonywania i wdrażania internetowych projektów multimedialnych.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

1. Procesy fotograficzne
  2. Urz─ůdzenia fototechniczne
  3. Technologie multimedialne
  4. Dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza w poligrafii
  5. J─Özyk angielski zawodowy w poligrafii

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

1.Techniki fotograficzne

2.Cyfrowa obr├│bka obrazu

3.Projekty multimedialne

Miejsca odbywania praktyk:

1. Szko┼éa organizuje praktyki zawodowe w podmiotach zapewniaj─ůcych rzeczywiste warunki pracy┬áw┼éa┼Ťciwe dla nauczanego zawodu w wymiarze┬á 4 tygodni (160 godzin) w klasie III.
  1. Jako┼Ť─ç ┼Ťwiadczonych us┼éug, profesjonalizm oraz mo┼╝liwo┼Ťci realizowania si─Ö uczni├│w s─ů┬ápriorytetem w wyborze podmiot├│w do odbywania praktyk zawodowych.
  1. Uczniowie decyduj─ů, w kt├│rym z dost─Öpnych podmiotach chc─ů odbywa─ç praktyki.

Perspektywy zatrudnienia

• Laboratoria kryminalistyczne POLICJI
  • Studia fotograficzne
  • Agencje reklamowe
  • Wydawnictwa
  • archiwa

LUB

w┼éasna dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza zwi─ůzana z opraw─ů graficzn─ů uroczysto┼Ťci szkolnych, rodzinnych itp.

Co po technikum?

Po uko┼äczeniu technikum ucze┼ä mo┼╝e przyst─ůpi─ç do egzaminu maturalnego, a nast─Öpnie kontynuowa─ç nauk─Ö na studiach wy┼╝szych.

Będzie mógł również uzupełnić swoje kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Procedura zdobywania uprawnień zawodowych

W trakcie nauki w technikum ucze┼ä zdaje egzaminy w poszczeg├│lnych kwalifikacjach. Egzamin potwierdzaj─ůcy kwalifikacj─Ö pierwsz─ů odbywa si─Ö pod koniec klasy III. Egzamin potwierdzaj─ůcy kwalifikacj─Ö drug─ů odbywa si─Ö pod koniec I semestru klasy IV. Po ka┼╝dym zdanym egzaminie ucze┼ä otrzymuje ┼Ťwiadectwo potwierdzaj─ůce kwalifikacj─Ö w zawodzie. Gdy ucze┼ä zda wszystkie egzaminy i uko┼äczy szko┼é─Ö, otrzyma dyplom potwierdzaj─ůcy kwalifikacje zawodowe┬áw zawodzie Technik fotografii i multimedi├│w. Posiadane ┼Ťwiadectwo i dyplom powie pracodawcy co ucze┼ä umie.┬áS─ů ÔÇ×furtk─ůÔÇŁ do zatrudnienia.