technik handlowiec

Kwalifikacje

A.18     prowadzenie sprzedaży

A.22┬á ┬á ┬á prowadzenie dzia┼éalno┼Ťci handlowej

Przedmioty w zakresie rozszerzonym - do wyboru

J─Özyki obce: angielski, niemiecki

Geografia, WOS, Matematyka

Tu zdob─Ödziesz umiej─Ötno┼Ťci:

Absolwent szko┼éy kszta┼éc─ůcej w zawodzie technik handlowiec jest przygotowany do wykonywania nast─Öpuj─ůcych zada┼ä zawodowych:

1) organizowania prac w zakresie przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów sprzedaży;

2)┬ásporz─ůdzania dokumentacji ekonomiczno-finansowej;

3)┬áwykonywania prac zwi─ůzanych z obs┼éug─ů klient├│w oraz realizacj─ů transakcji kupna i sprzeda┼╝y;

4) prowadzenia działań reklamowych i marketingowych;

5) organizowania i prowadzenia dzia┼éalno┼Ťci handlowej

6)┬ázarz─ůdzania dzia┼éalno┼Ťci─ů handlow─ů przedsi─Öbiorstwa.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

1. Towar jako przedmiot handlu

2. Organizacja i techniki sprzedaży

3. Obsługa klientów

4.┬áMarketing w dzia┼éalno┼Ťci handlowej

5.┬áJ─Özyk angielski w dzia┼éalno┼Ťci handlowej

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

1. Pracowania sprzedaży

2. Firma handlowa

Miejsca odbywania praktyk:

1.┬áSzko┼éa organizuje praktyki zawodowe w podmiotach zapewniaj─ůcych rzeczywiste warunki pracy w┼éa┼Ťciwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 4 tygodni (160 godzin).

2.┬áJako┼Ť─ç ┼Ťwiadczonych us┼éug, profesjonalizm oraz mo┼╝liwo┼Ťci realizowania si─Ö uczni├│w s─ů┬ápriorytetem w wyborze podmiot├│w do odbywania praktyk zawodowych.

3.┬áUczniowie decyduj─ů, w kt├│rym z dost─Öpnych podmiot├│w chc─ů odbywa─ç praktyki.

Perspektywy zatrudnienia ÔÇô technik handlowiec ÔÇô to odpowied┼║ na potrzeby rynku pracy

Posiadacz dyplomu potwierdzaj─ůcego kwalifikacje zawodowe┬á w zawodzie┬átechnik handlowiec

ZNAJDZIE PRAC─ś W POLSCE I NA OBSZARZE UNII EUROPEJSKIEJ JAKO:

• Merchandiser
  • Referent/asystent ds. zaopatrzenia
  • Referent/asystent ds. sprzeda┼╝y
  • Referent/asystent ds. obs┼éugi klienta
  • Kierownik dzia┼éu handlowego
  • Zast─Öpca kierownika dzia┼éu handlowego
  • Specjalista ds. obs┼éugi klienta
  • Specjalista ds. sprzeda┼╝y
  • Specjalista ds. zaopatrzenia

MIEJSCA PRACY:

• w┼éasna dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza
  • dzia┼é marketingowy firmy handlowej
  • dzia┼é obs┼éugi klienta firmy handlowej, produkcyjnej, us┼éugowej

Posiadacz dyplomu potwierdzaj─ůcego kwalifikacje zawodowe w zawodzie┬átechnik handlowiec wykonuje swoje zadania zawodowe na r├│┼╝nych stanowiskach pracy.

Merchandiserzy - dbaj─ů o w┼éa┼Ťciw─ů ekspozycj─Ö i promocj─Ö towar├│w, zatrudniani s─ů zw┼éaszcza w du┼╝ych plac├│wkach detalicznych.

Referenci/asystenci handlowi ds. zaopatrzenia organizuj─ů,┬á w przedsi─Öbiorstwach handlowych lub produkcyjno-us┼éugowych zaopatrzenie w potrzebne towary, materia┼éy lub surowce do produkcji.

Referenci/asystenci ds. sprzeda┼╝y organizuj─ů sprzeda┼╝ towar├│w i us┼éug w firmach handlowych lub sprzeda┼╝ wyrob├│w gotowych w przedsi─Öbiorstwach┬áprodukcyjnych. Pracownicy o d┼éu┼╝szym sta┼╝u pracy i wy┼╝szych kompetencjach awansuj─ů na stanowiska kupc├│w, specjalist├│w ds. zaopatrzenia lub sprzeda┼╝y. Pracuj─ůc┬á w dziale obs┼éugi klienta, handlowcy koncentruj─ů si─Ö na dzia┼éaniach marketingowych firmy zwi─ůzanych ze sprzeda┼╝─ů.

Akwizytorzy, b─Öd─ůcy po┼Ťrednikami pomi─Ödzy firm─ů, kt├│r─ů reprezentuj─ů (producent, hurtownik), a klientem, prezentuj─ů ofert─Ö handlow─ů oraz zbieraj─ů zam├│wienia.

Handlowcy, posiadaj─ůcy odpowiednio wysokie kompetencje zawodowe oraz do┼Ťwiadczenie, zajmuj─ů stanowiska kierownicze organizuj─ůc prace podleg┼éych im pracownik├│w.

W pracy przedstawiciela handlowego przydatne s─ů umiej─Ötno┼Ťci mened┼╝erskie:

• znajomo┼Ť─ç podstaw psychologii i socjologii (wyczucie intencji drugiego cz┼éowieka),
  • matematyki (wystawianie rachunk├│w za towar, us┼éug─Ö),
  • prawa i ekonomii.

Niezb─Ödne s─ů r├│wnie┼╝ takie cechy jak:

• uprzejmo┼Ť─ç,
  • takt,
  • umiej─Ötno┼Ť─ç┬ás┼éuchania i panowania nad sob─ů,
  • inteligencja emocjonalna,
  • ┼éatwo┼Ť─ç wypowiadania si─Ö na pi┼Ťmie,
  • dobra znajomo┼Ť─ç terminologii urz─Ödowej

Co po technikum?

Po uko┼äczeniu technikum ucze┼ä mo┼╝e przyst─ůpi─ç do egzaminu maturalnego a nast─Öpnie kontynuowa─ç nauk─Ö na studiach wy┼╝szych.

Absolwent będzie mógł również uzupełnić swoje kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Procedura zdobywania uprawnień zawodowych

W trakcie nauki w technikum ucze┼ä zdaje egzaminy w poszczeg├│lnych kwalifikacjach. Pierwszy egzamin mo┼╝e zosta─ç przeprowadzony pod koniec II klasy, za┼Ť ostatni w styczniu-lutym klasy IV. Po ka┼╝dym zdanym egzaminie ucze┼ä otrzymuje ┼Ťwiadectwo potwierdzaj─ůce kwalifikacj─Ö w zawodzie.

Gdy ucze┼ä zda wszystkie egzaminy i uko┼äczy szko┼é─Ö, otrzyma dyplom potwierdzaj─ůcy kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec. Posiadane ┼Ťwiadectwo i dyplom powie pracodawcy co ucze┼ä umie. Dokumenty te stanowi─ů┬áÔÇ×furtk─ÖÔÇŁ do zatrudnienia.