technik handlowiec

Kwalifikacje

A.18聽 聽 聽prowadzenie sprzeda偶y

A.22聽 聽 聽 prowadzenie dzia艂alno艣ci handlowej

Przedmioty w zakresie rozszerzonym - do wyboru

J臋zyki obce: angielski, niemiecki

Geografia, WOS, Matematyka

Tu zdob臋dziesz umiej臋tno艣ci:

Absolwent szko艂y kszta艂c膮cej w zawodzie technik handlowiec jest przygotowany do wykonywania nast臋puj膮cych zada艅 zawodowych:

1)聽organizowania prac w zakresie przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towar贸w sprzeda偶y;

2)聽sporz膮dzania dokumentacji ekonomiczno-finansowej;

3)聽wykonywania prac zwi膮zanych z obs艂ug膮 klient贸w oraz realizacj膮 transakcji kupna i sprzeda偶y;

4)聽prowadzenia dzia艂a艅 reklamowych i marketingowych;

5) organizowania i prowadzenia dzia艂alno艣ci handlowej

6)聽zarz膮dzania dzia艂alno艣ci膮 handlow膮 przedsi臋biorstwa.

Przedmioty w kszta艂ceniu zawodowym teoretycznym

1.聽Towar jako przedmiot handlu

2.聽Organizacja i techniki sprzeda偶y

3.聽Obs艂uga klient贸w

4.聽Marketing w dzia艂alno艣ci handlowej

5.聽J臋zyk angielski w dzia艂alno艣ci handlowej

Przedmioty w kszta艂ceniu zawodowym praktycznym

1.聽Pracowania sprzeda偶y

2.聽Firma handlowa

Miejsca odbywania praktyk:

1.聽Szko艂a organizuje praktyki zawodowe w podmiotach zapewniaj膮cych rzeczywiste warunki pracy w艂a艣ciwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 4 tygodni (160 godzin).

2.聽Jako艣膰 艣wiadczonych us艂ug, profesjonalizm oraz mo偶liwo艣ci realizowania si臋 uczni贸w s膮聽priorytetem w wyborze podmiot贸w do odbywania praktyk zawodowych.

3.聽Uczniowie decyduj膮, w kt贸rym z dost臋pnych podmiot贸w chc膮 odbywa膰 praktyki.

Perspektywy zatrudnienia 鈥 technik handlowiec 鈥 to odpowied藕 na potrzeby rynku pracy

Posiadacz dyplomu potwierdzaj膮cego kwalifikacje zawodowe聽 w zawodzie聽technik handlowiec

ZNAJDZIE PRAC臉 W POLSCE I NA OBSZARZE UNII EUROPEJSKIEJ JAKO:

• Merchandiser
  • Referent/asystent ds. zaopatrzenia
  • Referent/asystent ds. sprzeda偶y
  • Referent/asystent ds. obs艂ugi klienta
  • Kierownik dzia艂u handlowego
  • Zast臋pca kierownika dzia艂u handlowego
  • Specjalista ds. obs艂ugi klienta
  • Specjalista ds. sprzeda偶y
  • Specjalista ds. zaopatrzenia

MIEJSCA PRACY:

• w艂asna dzia艂alno艣膰 gospodarcza
  • dzia艂 marketingowy firmy handlowej
  • dzia艂 obs艂ugi klienta firmy handlowej, produkcyjnej, us艂ugowej

Posiadacz dyplomu potwierdzaj膮cego kwalifikacje zawodowe w zawodzie聽technik handlowiec wykonuje swoje zadania zawodowe na r贸偶nych stanowiskach pracy.

Merchandiserzy - dbaj膮 o w艂a艣ciw膮 ekspozycj臋 i promocj臋 towar贸w, zatrudniani s膮 zw艂aszcza w du偶ych plac贸wkach detalicznych.

Referenci/asystenci handlowi ds. zaopatrzenia organizuj膮,聽 w przedsi臋biorstwach handlowych lub produkcyjno-us艂ugowych zaopatrzenie w potrzebne towary, materia艂y lub surowce do produkcji.

Referenci/asystenci ds. sprzeda偶y organizuj膮 sprzeda偶 towar贸w i us艂ug w firmach handlowych lub sprzeda偶 wyrob贸w gotowych w przedsi臋biorstwach聽produkcyjnych. Pracownicy o d艂u偶szym sta偶u pracy i wy偶szych kompetencjach awansuj膮 na stanowiska kupc贸w, specjalist贸w ds. zaopatrzenia lub sprzeda偶y. Pracuj膮c聽 w dziale obs艂ugi klienta, handlowcy koncentruj膮 si臋 na dzia艂aniach marketingowych firmy zwi膮zanych ze sprzeda偶膮.

Akwizytorzy, b臋d膮cy po艣rednikami pomi臋dzy firm膮, kt贸r膮 reprezentuj膮 (producent, hurtownik), a klientem, prezentuj膮 ofert臋 handlow膮 oraz zbieraj膮 zam贸wienia.

Handlowcy, posiadaj膮cy odpowiednio wysokie kompetencje zawodowe oraz do艣wiadczenie, zajmuj膮 stanowiska kierownicze organizuj膮c prace podleg艂ych im pracownik贸w.

W pracy przedstawiciela handlowego przydatne s膮 umiej臋tno艣ci mened偶erskie:

• znajomo艣膰 podstaw psychologii i socjologii (wyczucie intencji drugiego cz艂owieka),
  • matematyki (wystawianie rachunk贸w za towar, us艂ug臋),
  • prawa i ekonomii.

Niezb臋dne s膮 r贸wnie偶 takie cechy jak:

• uprzejmo艣膰,
  • takt,
  • umiej臋tno艣膰聽s艂uchania i panowania nad sob膮,
  • inteligencja emocjonalna,
  • 艂atwo艣膰 wypowiadania si臋 na pi艣mie,
  • dobra znajomo艣膰 terminologii urz臋dowej

Co po technikum?

Po uko艅czeniu technikum ucze艅 mo偶e przyst膮pi膰 do egzaminu maturalnego a nast臋pnie kontynuowa膰 nauk臋 na studiach wy偶szych.

Absolwent b臋dzie m贸g艂 r贸wnie偶 uzupe艂ni膰 swoje kwalifikacje w szko艂ach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Procedura zdobywania uprawnie艅 zawodowych

W trakcie nauki w technikum ucze艅 zdaje egzaminy w poszczeg贸lnych kwalifikacjach. Pierwszy egzamin mo偶e zosta膰 przeprowadzony pod koniec II klasy, za艣 ostatni w styczniu-lutym klasy IV. Po ka偶dym zdanym egzaminie ucze艅 otrzymuje 艣wiadectwo potwierdzaj膮ce kwalifikacj臋 w zawodzie.

Gdy ucze艅 zda wszystkie egzaminy i uko艅czy szko艂臋, otrzyma dyplom potwierdzaj膮cy kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec. Posiadane 艣wiadectwo i dyplom powie pracodawcy co ucze艅 umie. Dokumenty te stanowi膮聽鈥瀎urtk臋鈥 do zatrudnienia.