technik obsługi turystycznej

Kwalifikacje

T.13. Planowanie i realizacja imprez i usług turystycznych

T.14. Prowadzenie informacji turystycznej oraz sprzedaż usług turystycznych

Przedmioty w zakresie rozszerzonym - do wyboru

J─Özyki obce: angielski, niemiecki

Geografia, WOS, Matematyka

Tu zdob─Ödziesz umiej─Ötno┼Ťci:

Absolwent szko┼éy kszta┼éc─ůcej w zawodzie┬átechnik obs┼éugi turystycznej┬ájest przygotowany do wykonywania nast─Öpuj─ůcych zada┼ä zawodowych:

opracowywania programów i organizowania imprez turystycznych;

zamawiania, kalkulowania kosztów i rozliczania usług turystycznych;

przygotowywania ofert turystycznych;

profesjonalnego obsługiwania klientów biur podróży, w tym udzielania informacji turystycznej;

organizacji i prowadzenia biura podróży;

bycia przewodnikiem, pilotem lub rezydentem.

Kreatywna nauka zawodu, uczni├│w technikum obs┼éugi turystycznej, odbywa si─Ö, nie tylko w┬átematycznych pracowniach szkolnych, ale tak┼╝e podczas jednodniowych wycieczek do biur podr├│┼╝y, o┼Ťrodk├│w informacji turystycznej, muze├│w oraz instytucji zajmuj─ůcych si─Ö organizacj─ů i┬ápromocj─ů turystyki.

Uczniowie poznaj─ů z┬áautopsji atrakcje turystyczne swojego miasta i┬áokolic, uczestnicz─ůc w┬áwycieczkach zawodowych po Radomsku i┬áregionie.

W toku nauczania zaplanowane s─ů obowi─ůzkowe wyjazdy na targi turystyczne do Poznania.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

1. Podstawy turystyki
  2. Podstawy dzia┼éalno┼Ťci gospodarczej w turystyce
  3. Marketing usług turystycznych
  4. Geografia turystyczna
  5. Organizacja imprez i usług turystycznych
  6. J─Özyk francuski zawodowy

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

1. Pracownia turystyki
  2. Pracownia informacji turystycznej
  3. Pracownia obsługi informatycznej

Praktyki zawodowe

1. Szko┼éa organizuje praktyki zawodowe w podmiotach zapewniaj─ůcych rzeczywiste warunki pracy w┼éa┼Ťciwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 12 tygodni (480 godzin).
  2. Jako┼Ť─ç ┼Ťwiadczonych us┼éug, profesjonalizm oraz mo┼╝liwo┼Ťci realizowania si─Ö uczni├│w s─ů priorytetem w wyborze obiekt├│w do odbywania praktyk zawodowych.
  3. Uczniowie decyduj─ů, w kt├│rym z dost─Öpnych obiekt├│w chc─ů odbywa─ç praktyki.
  4. Od 2011 r. uczniowie klas II i III odbywaj─ů zagraniczne sta┼╝e we Francji.

Perspektywy zatrudnienia

Posiadacz dyplomu potwierdzaj─ůcego kwalifikacje zawodowe

w zawodzie technik obsługi turystycznej

ZNAJDZIE PRAC─ś W POLSCE I NA OBSZARZE UNII EUROPEJSKIEJ┬á JAKO :

• technik obs┼éugi turystycznej
  • pracownik biurowy
  • kasjer walutowy
  • kasjer kolejowy
  • kasjer lotniczy
  • pracownik informacji turystycznej
  • stewardessa
  • pilot wycieczek
  • przewodnik turystyczny

MIEJSCA PRACY:

• biura i agencje turystyczne
  • o┼Ťrodki informacji turystycznej
  • bran┼╝owe organizacje, fundacje i stowarzyszenia,
  • hotele i pensjonaty turystyczne
  • organy administracji odpowiedzialnej za promocj─Ö turystyki
  • w┼éasna dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza

Co po technikum?

Po uko┼äczeniu technikum ucze┼ä mo┼╝e przyst─ůpi─ç do egzaminu maturalnego, a nast─Öpnie kontynuowa─ç nauk─Ö na studiach wy┼╝szych.

Będzie mógł również uzupełnić swoje kwalifikacje w szkołach policealnych lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Procedura zdobywania uprawnień zawodowych

W trakcie nauki w technikum uczeń zdaje egzaminy w poszczególnych kwalifikacjach.

Pierwszy egzamin mo┼╝e zosta─ç przeprowadzony pod koniec III klasy, za┼Ť ostatni w styczniu-lutym klasy IV.

Po ka┼╝dym zdanym egzaminie ucze┼ä otrzymuje ┼Ťwiadectwo potwierdzaj─ůce kwalifikacj─Ö w zawodzie. Gdy ucze┼ä zda wszystkie egzaminy i uko┼äczy szko┼é─Ö, otrzyma dyplom potwierdzaj─ůcy kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik obs┼éugi turystycznej. Posiadane ┼Ťwiadectwo i dyplom powie pracodawcy co ucze┼ä umie. S─ů ÔÇ×furtk─ůÔÇŁ do zatrudnienia!