Zielona Szkoła

Zielona Szkoła we Włoszech, Rimini 2023

8 czerwca 2023 roku 42 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Sylwią Gnoińską, p. Anną Rudek-Kowalczyk, p. Ireną Piotrowską i p. Julitą Starostką wyruszyliśmy na Zieloną Szkołę do Rimini we Włoszech.  Pogoda nam dopisywała przez cały pobyt .
Pierwszy dzień spędziliśmy poznając okolicę i przywitaliśmy się z Morzem Adriatyckim. Dbaliśmy również o aktywność fizyczną  uczestników Zielonej Szkoły .
W sobotę pojechaliśmy odwiedzić San Marino, najstarszej Republiki świata, które jest odrębnym państwem, nie należącym do Unii Europejskiej. Jest to państwo śródlądowe, stanowiące enklawę na obszarze Włoch. W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Spacerując oglądaliśmy: Bramę i Kościół Św. Franciszka, Plac Garibaldiego, Piazza Liberto ze Statuą Wolności oraz Wieże: Guaita, Cesta, Montale, gdzie mogliśmy dotrzeć tylko do dwóch, ponieważ do trzeciej nie ma dojścia. Przy okazji podziwialiśmy przepiękne widoki, które rozpościerały się ze wzgórza. W drodze powrotnej wybraliśmy się na stare miasto Rimini, gdzie mogliśmy się przenieść do czasów panowania starożytnych Rzymian i przejść przez most Tyberiusza .
W weekend mieliśmy także okazję podziwiać pokazy lotnicze  nad samym Morzem Adriatyckim.
Dni pomiędzy wycieczkami były pełne relaksu. Czas minął nam na plażowaniu , zażywaniu słonecznych kąpieli  i spacerach brzegiem morza .
W poniedziałek 12 czerwca już o 2 w nocy wyruszyliśmy z hotelu, aby rano powitać Rzym  i Watykan . Pierszy punkt programu to oczywiście była Bazylika Św. Piotra, gdzie mogliśmy odwiedzić m.in. Grób Ojca Św. Jana Pawła II. Później poszliśmy na bardzo długi  spacer po Rzymie. Zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze zakątki tego niesamowitego miasta, czyli Rzym Starożytny, a tam: Forum Romanum, Coloseum, Forum Trajana, Capitol, Plac Wenecki, natomiast w Rzymie Barokowym: Piazza Navona, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie . Do hotelu wróciliśmy zmęczeni ale szczęśliwi i z bagażem niezapomnianych wrażeń .
Kolejna nasza wycieczka to wyjazd do Wenecji. Tam odbyliśmy rejs łodzią po lagunie i zwiedziliśmy Plac Św. Marka, który znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jego historia zaczyna się w IX wieku i wiąże się z budową pierwszej Bazyliki Św. Marka, następnie przeszliśmy przez Most Westchnień, zobaczyliśmy Kolumny Św. Teodora i Św. Marka, Pałac Dożów, Campanilla, Prokuratorium, wieżę zegarową, Ponte Rialto – najstarszy i jedyny do czasu wybudowania Ponte dell’Accademia w 1854 r. most wenecki nad Kanałem Grande we Włoszech.
W przeddzień wyjazdu młodzież wzięła udział w Quizie wiedzy o Włoszech, gdzie otrzymała nagrody ufundowane przez organizatora zielonej szkoły i na zakończenie w dyskotece na tarasie hotelu. Tańcom i zabawie nie było końca…
Ostatnim punktem programu zielonej szkoły był park rozrywki Mirabilandia- jeden z większych parków we Włoszech. Młodzież przez cały dzień mogła korzystać ze wszystkich atrakcji parku. Wieczorem 15 czerwca wyruszyliśmy w drogę powrotną do Radomska . Każdy szczęśliwy, zadowolony i z bagażem niezapomnianych wspomnień. Bez wątpienia była to dla nas niezapomniana przygoda. Już myślimy o następnej zielonej szkole….

Zielona Szkoła w Zakopanem 2017

Zielona Szkoła w Zakopanem, marzec 2017

Zielona Szkoła w Zakopanem, marzec 2017

Do Zakopanego!!!  Te słowa padły w styczniu z ust klasy IIA. Marzec zbliżał się wielkimi krokami. Zaczęliśmy odliczać dni, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich dzień wyjazdu – 20 marca.

20 marca o godzinie 7.30 przed budynkiem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku odbyła się zbiórka 28 uczestników wycieczki.  Po załadowaniu bagaży do autokaru, pożegnaniu z rodzicami, przypomnieniu regulaminu przez jednego z opiekunów p.T.Dyrcza o godzinie 8.00 wyruszyliśmy w drogę do Zakopanego. Wszyscy byli zadowoleni i w jak najlepszych humorach mimo, że pogoda za oknem była bardzo brzydka. Każdy wesoło plotkował i aktywnie udzielał się w rozmowach na różne tematy. Obiektami, które odwiedziliśmy po drodze były Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach. Zrobiliśmy kilka ciekawych zdjęć tych wspaniałych miejsc. Podziwialiśmy pięknie zdobione wnętrza sanktuarium. Miejsca te zrobiły na nas duże wrażenie, chętnie do nich wrócimy z rodzicami. Po wspólnej modlitwie około godziny 11.30 udaliśmy się do autobusu, gdzie ruszyliśmy w dalszą podróż do naszego miejsca docelowego. Po kilku postojach i długiej lecz bardzo przyjemnej podróży o godzinie 15 dotarliśmy pod nasz hotel DIAMONDS, w którym zostaliśmy zakwaterowani przez najbliższe 5 dni. Zaraz po przybyciu podziwialiśmy piękne widoki z naszym okien, mimo iż pogoda nie sprzyjała. Miejsca bardzo nam się podobało, a pokoje były ładne i czyste. Po rozpakowaniu części bagaży o godzinie 17.00 zeszliśmy na stołówkę, aby zjeść obiadokolację. W hotelu przebywały również rówieśnicy z innych szkół. Po posiłku mieliśmy 2h wolnego czasu. Około godziny 19.00 udaliśmy się na krótki spacer po Krupówkach. W drodze do hotelu osoby chętne mogły sobie zrobić zakupy w BIEDRONCE znajdującej się tuż obok naszego miejsca pobytu. Przez większość osób było to miejsce odwiedzane dość często.. Po powrocie do hotelu do godziny 22.00 mogliśmy robić co chcemy. Oczywiście wszystko granicach rozsądku. Niestety po godzinie 22.00 w hotelu panowała cisza nocna. Każdy musiał być w swoich pokojach.

Po pierwszej nocy w nowym miejscu o godzinie 9.00 wszyscy stawili się na pysznym śniadaniu. Naładowaliśmy nasze akumulatory i wyruszyliśmy na całodzienną wycieczkę na Dolinę Kościeliską w tatrzańskim Parku Narodowym. Jednak, aby dotrzeć do miejsca, z którego mieliśmy wyruszać wraz z przewodnikiem na tę dolinę musieliśmy zostać przetransportowani trzema busami. Ku zdziwieniu odbyło się to szybko i sprawnie. Na parkingu w Kirach czekał na nas przewodnik, który był bardzo miłym i radosnym człowiekiem. Cała trasa wiodła wygodną dolinną drogą, a jej nachylenie było na tyle nieduże, że pokonanie trasy nie sprawiło nikomu trudności. Była to dolina obfitująca w piękne krajobrazy, ciekawostki przyrodnicze i interesujące formy skalne. Zrobiliśmy mnóstwo ciekawych zdjęć. Ostatnim zwiedzanym obiektem tego dnia było schronisko Górskie PTTK znajdujące się na Hali Ornak. Tam właśnie wykorzystaliśmy 1h wolnego czasu na odpoczynek, po czym wróciliśmy tą samą drogą do miejsca skąd wyszliśmy. Na parkingu czekały na nas te same busy. Wszyscy zachlapani błotem po same kolana wsiedliśmy do nich, gdzie zostaliśmy odwiezieni pod same drzwi hotelu. O godzinie 17.00 wszyscy zmęczeni zeszliśmy na obiadokolację. Po posiłku udaliśmy się do swoich pokoi, gdzie mogliśmy spędzić dalszą część wieczoru.

Po drugiej nocy w hotelu o godzinie 9.00 wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym śniadaniu tak jak poprzedniego dnia. Każdy miał w sobie moc energii, humory również dopisywały. Środa była dniem odprężenia przed dość ciężką wspinaczką na Gubałówkę. Tuż po śniadaniu o ustalonej z opiekunami godzinie mieliśmy się spotkać i czekać przed drzwiami hotelu na naszego przewodnika. Tego dnia zwiedzanym obiektem było Muzeum Tatrzańskie oraz Sanktuarium Maryjne. Przed wyprawą osoby chętne mogły „na szybko” iść do biedronki po zapas jedzenia i picia. Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała. Ubraliśmy się na tzw. Cebulkę. Punktualnie o godzinie 10.00 wyruszyliśmy dość szybkim krokiem z naszym przewodnikiem do Muzeum Tatrzańskiego. Podczas wędrówki nie obyło się bez śpiewów, wygłupów czy też ploteczek….. ulubionego zajęcia dziewczyn. Muzeum do którego się udaliśmy było jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat tego miejsca. Po wyjściu kierowaliśmy się w stronę Sanktuarium Maryjnego jednak po drodze wstąpiliśmy na Stary Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Był to również bardzo ciekawy punkt zwiedzania. Nasi opiekunowie wykonali wiele ciekawych zdjęć. Ponieważ pogoda nie sprzyjała szybko udaliśmy się do głównego obiektu zwiedzania jakim było  Sanktuarium Maryjne. Około 3 km od Centralnego Zakopanego. Tutaj w kaplicy Niepokolanego Serca Maryi znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej. Sanktuarium to zostało zbudowane na życzenia Jana Pawła II. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się w drogę powrotną. Kiedy doszliśmy do Krupówek pożegnaliśmy się z przewodnikiem. Do godziny 17.00, czyli do obiadokolacji każdy miał wolny czas. O godzinie 18.30 w hotelowej stołówce mieliśmy zaszczyt gościć starszego górala o imieniu Józek. Opowiadał on głównie o góralskiej tradycji, zwyczajach czy też ubiorze. Wszystkie informacje były bardzo interesujące. Kiedy nastał koniec spotkania podziękowaliśmy panu za przybycie, po czym każdy udał się do pokoi. Tak minął kolejny dzień pełen wrażeń…

Czwartek.. tego dnia tuż po śniadaniu mieliśmy zaplanowane wejście na jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Była to rzecz jasna Gubałówka. Po śniadaniu zawzięci i gotowi do drogi wyruszyliśmy razem z przewodnikiem spod naszego hotelu. Po dotarciu na szczyt (a nie było łatwo) na górnej polanie Gubałówki mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Na szczycie Gubałówki znajdowały się restauracje, liczne bufety i mnóstwo pamiątek z tego urokliwego miejsca. Jest to wspaniałe miejsce dla miłośników letnich wędrówek. Po godzinnym odpoczynku skorzystaliśmy z kolei krzesełkowej, którą zjechaliśmy na dół. Widoki, których doświadczyliśmy na pewno zostaną w naszej pamięci. Około godziny 15.00 ruszyliśmy na godzinny spacer na skocznię, gdzie co roku odbywa się Puchar Świata. Zrobiliśmy tam kilka pamiątkowych zdjęć , po czym wróciliśmy wolnym krokiem na obiadokolację do hotelu. Po obiadokolacji wszyscy odpoczywaliśmy.

Piątek.. po śniadaniu autobus zabrał nas na Morskie Oko. Była to najbardziej męcząca wyprawa. Aby zobaczyć to piękne miejsce musieliśmy pokonać w jedną stronę 9 km. Kilkuminutowe postoje pomogły nam bez większego problemu dotrzeć do miejsca. Dla takiego widoku warto było!!! Nie na co dzień możemy dostrzec tak pięknego obrazu. Po pokonaniu 18 km wszyscy obolali, zmęczeni, a jednocześnie dumni udaliśmy się do autokaru, którym dotarliśmy do hotelu na obiadokolację. Padnięci o godzinie 22.00 położyliśmy się grzecznie spać…

SOBOTA!!!!
Sobota była ostatnim dniem wycieczki. Pakowanie, sprzątanie… Nikt tego nie chciał. Po śniadaniu wszyscy opuściliśmy hotel zostawiając w nim ład i porządek. Po zapakowaniu bagażu do autokaru i zostawieniu kluczy od pokoi w recepcji wybraliśmy się na ostatnie zakupy na Krupówki. O godzinie 11.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Była to bardzo ciekawa, przyjemna i wesoła podróż. Obiad czekał na nas w McDonaldzie. Około godziny 16.00 dotarliśmy do Radomska, gdzie na każdego z nas czekali utęsknieni rodzice.

Mimo bogatego programu wycieczki nie zabrakło czasu na dobrą zabawę. Miło było spędzić czas wśród dobrych przyjaciół. I choć pogoda pod koniec pobytu była cudowna, góry piękne, żal się żegnać nadszedł czas powrotu.. Z pobytu w Zakopanem przywieźliśmy mnóstwo pamiątek i wrażeń. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, poznaliśmy historię, tradycję ważnego dla Polski regionu. Przez cały czas byliśmy razem i to kolejna wartość płynąca z wyjazdu. W naszych sercach są piękne pocztówki ze wspomnieniami, którymi podzielimy się z bliskimi. A w szkole będziemy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę.  Dziękujemy opiekunom za sprawowanie nad nami opieki: p.T.Dyrczowi, p.A.Auguścikowi, p.Z.Wróblewskiemu a wszystkim uczestnikom za wspaniałe poczucie humoru podczas całej wycieczki!!!!!!!!!!!!!!

Zielona Szkoła w Bieszczadach 2013

zielona szkoła

W maju 2013r. 30 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych klasy III LP i III d z opiekunami wyjechało na Zieloną Szkołę w Bieszczady.  Wypoczynek w Bieszczadach był nagrodą za pracę w Spółdzielni  Uczniowskiej ”SUBIEKT” która od wielu lat aktywnie działa w naszej szkole.

To nie pierwszy taki  wyjazd , wcześniej była to Słowacja, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec  i Zakopane.

W Bieszczadach zachwyciły nas piękne łąki – połoniny. Celem naszych wędrówek była Połonina Wetlińska, jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc oraz Łopienka i zwiedzanie tamtejszej cerkwi.  Atrakcją turystyczną był też rejs po Zalewie Solińskim. Trudno sobie wyobrazić wycieczkę w Bieszczady bez poznania walorów krajoznawczych „Bieszczadzkiego Morza”. W lasach koło Baligrodu poznaliśmy proces wypału węgla drzewnego w retorach. W ośrodku „Natura Park” w Stężnicy koło Baligrodu czekało nas wiele atrakcji między innymi jazda konna czy „Szkolenie  Bieszczadnika”.

Każdego dnia mieliśmy zajęcia lekcyjne, ale nie zabrakło  też czasu na zabawę i śpiew na dyskotekach z karaoke.

Już tęsknimy za Bieszczadami. Kolejna Zielona Szkoła planowana jest nad polski morzem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

,,Zielona Szkoła” w Zakopanem 2008

 zielona szkoła

 W dniach od 02.06.2008 roku do 06.06.2008 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku byli uczestnikami ,,Zielonej Szkoły” zorganizowanej dla nich przez Spółdzielnię Uczniowską- „Subiekt”, działającą na terenie szkoły. W wyjeździe brała udział młodzież  klasy IIIB Technikum. Opiekę nad młodzieżą sprawowali pedagodzy, w osobach:  mgr Irena Piotrowska oraz mgr Maria Tarnowska.

Celem zorganizowania takiej formy wyjazdu młodzieży było zwiedzanie, ale również przeprowadzenie zajęć z zakresu programu psychoedukacyjnego w ramach profilaktyki uzależnień i integracji dzieci i młodzieży z różnych środowisk.

Z Radomska wyjechaliśmy około godz. 7,00. Podróż minęła nam bardzo szybko i bezpiecznie. Po drodze mogliśmy podziwiać wspaniałe krajobrazy i bujną wiosenną przyrodę. Po krótkim odpoczynku, zakwaterowaniu w pięknym pensjonacie, ruszyliśmy na Krupówki. Wieczorem  mieliśmy ognisko integracyjne, w którego zorganizowaniu pomogli gospodarze naszego Pensjonatu.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy zamek w Niedzicy i Czorsztynie. Następnym punktem wycieczki był spływ Dunajcem. Płynąc podziwialiśmy Pieniny, Sokolicę oraz słynne Trzy Korony: Kudłatą Maryśkę, Grubą Baśkę i Wysoką Kaśkę. Flisacy opowiedzieli nam wiele ciekawych i wręcz prześmiesznych historii. Następnie zwiedzaliśmy Szczawnicę i wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę.Dzień ten był dla nas męczący, lecz pełen niezapomnianych wrażeń.Trzeciego dnia przewodnik zaproponował wyprawę do Tatrzańskiego Parku Narodowego- Przełęcz Białego, Dolina Białego. Nie mogło się obyć bez odwiedzenia Wielkiej Krokwi oraz Małej, Średniej i Dużej Skoczni, gdzie trenowali młodzi skoczkowie.Na zakończenie zwiedziliśmy Kaplicę w Jaszczurowie, która jest dziełem Witkiewicza Czwartego dnia  wjechaliśmy wyciągiem na Gubałówkę. Po zejściu z góry , jednym ze szlaków , udaliśmy się na Stary Cmentarz na Peksowym Brzyzku. Odmówiliśmy tam modlitwę przy grobach wybitnych Polaków, m.in.: Witkiewicza, Zwolińskich, Przerwy- Tetmajera i Makuszyńskiego. Następnie zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Tego dnia przekroczyliśmy również przejście graniczne w miejscowości Chochołów. Był to ostatni punkt naszej, jakże wspaniałej wycieczki.

Ostatniego dnia wycieczki pojechaliśmy ponownie na Krupówki. W drodze powrotnej śpiewaliśmy piosenki oraz podziwialiśmy malownicze krajobrazy. Żal było opuszczać tak wspaniałe i przyjazne miejsce, jakim są polskie Tatry i Zakopane. Jednakże, uśmiech nie znikał z naszych twarzy.W pamięci pozostaną cudowne chwile oraz pamiątkowe zdjęcia.

,,Zielona Szkoła”- to nie tylko wspaniała przygoda z zachwycającą przyrodą polskich gór, to również znakomity przykład na połączenie nauki (lekcje fizyki ,geografii i historii) z odpoczynkiem i integrację zespołu klasowego. Nie zabrakło również profilaktyki - podczas zajęć nauczyciele zrealizowali program antyalkoholowy, uświadamiając młodzież, jak zgubny wpływ na człowieka może mieć nadużywanie alkoholu.

Uczniowie klasy III B chcieliby serdecznie podziękować organizatorom wycieczki: p. Marii Tarnowskiej- wychowawczyni oraz  p. Irenie Piotrowskiej za pełną wrażeń „Zieloną Szkołę”, a także lokalnym gminom  i sponsorom za wsparcie finansowe.

zielszk2008.2

Zielona Szkoła w Białym Dunajcu 2007r.

zielona szkoła

W dniach od 14.05.2007 roku do 18.05.2007 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku byli uczestnikami ,,Zielonej Szkoły” zorganizowanej dla nich przez Spółdzielnię Uczniowską- „Subiekt”, działającą na terenie szkoły. W wyjeździe brała udział młodzież jednej klasy IIIB Technikum.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali pedagodzy, w osobach: mgr inż. Beata Młynarczyk- zastępca dyrektora szkoły, mgr inż. Sylwia Gnoińska oraz mgr Irena Piotrowska. Miejscem docelowym ,,Zielonej Szkoły” był Biały Dunajec, leżący niedaleko Zakopanego.

Celem zorganizowania takiej formy wyjazdu młodzieży było zwiedzanie, ale również przeprowadzenie zajęć z zakresu programu psychoedukacyjnego w ramach profilaktyki uzależnień i integracji dzieci i młodzieży z różnych środowisk.

Z Radomska wyjechaliśmy około godz. 7,00. Podróż minęła nam bardzo szybko i bezpiecznie. Po drodze mogliśmy podziwiać wspaniałe krajobrazy i bujną wiosenną przyrodę. Po krótkim odpoczynku, zakwaterowaniu w pięknym pensjonacie, ruszyliśmy do Zakopanego. Wraz z panem przewodnikiem wjechaliśmy wyciągiem na Gubałówkę. Opowiedział on nam wiele ciekawych historii i pokazał interesujące miejsca związane ze stolicą polskich Tatr. Po zejściu z góry udaliśmy się na Stary Cmentarz na Peksowym Brzyzku. Odmówiliśmy tam modlitwę przy grobach wybitnych Polaków, m.in.: Witkiewicza, Zwolińskich, Przerwy- Tetmajera i Makuszyńskiego. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy Kaplicę w Jaszczurowie, która jest dziełem Witkiewicza oraz mieliśmy okazję z bliska zobaczyć skocznię narciarską.

W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do przepięknej Doliny Kościeliskiej. Przewodnik zaprowadził nas wyznaczonym szlakiem do ,,Wąwozu Kraków”, w którym miejscami leżał jeszcze śnieg. Wspinaczka dla wielu uczestników zakończyła się już u podnóża jaskini ,,Smocza Jama”. Natomiast młodzież, która lubi adrenalinę i która była odpowiednio przygotowana, udała się wraz z przewodnikiem i opiekunami w wyższe partie wąwozu, aby tam podziwiać panoramę gór i osobliwości świata organicznego.

W drodze powrotnej mijaliśmy szlak prowadzący do ,,Jaskini Mroźnej”. Po ciężkim i męczącym dniu mieliśmy jeszcze siłę, aby udać się na spacer po słynnych Krupówkach. Wieczorem odbyła się pogadanka na temat metod działania sekt i praktycznej pomocy ich ofiarom oraz wpływu alkoholu na organizm człowieka.

Główną atrakcją trzeciego dnia wycieczki był ,,Aquapark” w Zakopanem. Na wszystkich czekało tam mnóstwo atrakcji, dzięki którym każdy z nas mógł jeszcze raz poczuć się dzieckiem. Po południu odbyły się kolejne zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Pogadanka ta była bardzo pouczająca, ponieważ uświadomiła nam, jak niebezpieczne jest picie alkoholu przez młodych ludzi. Wieczorem z kolei, wozami zaprzęgniętymi w konie, wybraliśmy się do pobliskiego lasu na ognisko. Droga minęła nam przy akompaniamencie akordeonu i wesołym śpiewie całej grupy.

Kolejnego dnia odbył się spływ Dunajcem. Płynąc podziwialiśmy Pieniny, Sokolicę oraz słynne Trzy Korony: Kudłatą Maryśkę, Grubą Baśkę i Wysoką Kaśkę. Flisacy opowiedzieli nam wiele ciekawych i wręcz prześmiesznych historii.

Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Niedzicy i Czorsztynie, a następnie rejs statkiem „Harnaś” po Zalewie Czorsztyńskim. Dzień ten był dla nas męczący, lecz pełen niezapomnianych wrażeń.

Ostatniego dnia wycieczki pojechaliśmy ponownie do Zakopanego na Krupówki.

Następnie przekroczyliśmy przejście graniczne w miejscowości Chochołów. Był to ostatni punkt naszej, jakże wspaniałej wycieczki.

W drodze powrotnej śpiewaliśmy piosenki oraz podziwialiśmy malownicze krajobrazy. Żal było opuszczać tak wspaniałe i przyjazne miejsce, jakim są polskie Tatry i Zakopane.

Jednakże, mimo wszystko, uśmiech nie znikał z naszych twarzy. W pamięci pozostaną cudowne chwile oraz pamiątkowe zdjęcia.

,,Zielona Szkoła”- to nie tylko wspaniała przygoda z zachwycającą przyrodą polskich gór, to również znakomity przykład na połączenie nauki z odpoczynkiem i integrację zespołu klasowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zielona Szkoła w Białce Tatrzańskiej

22-26 maja, 2006r.

zielona szkoła

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniach 22-26 maja 2006 roku uczniowie ZSE w Radomsku wyjechali na Zieloną Szkołę do Białki Tatrzańskiej. Wycieczka ta była sponsorowana przez Spółdzielnie Uczniowską „Subiekt” oraz z pozyskanych przez organizatorów środków. W wycieczce wzięło udział 26 uczniów.

Młodzież zamieszkała w Pensjonacie z okien którego rozpościerały się widoki pięknych, jeszcze ośnieżonych Tatr. Jednym z pierwszych punktów Zielonej Szkoły było zwiedzanie okolic i ognisko integracyjne, w którego zorganizowaniu pomogli gospodarze naszego Pensjonatu.

Drugiego dnia pobytu młodzież i opiekunowie: p. Irena Piotrowska- wychowawczyni oraz panie Beata Młynarczyk i Sylwia Gnoińska wraz z przewodnikiem wybrali się do Zakopanego. Po drodze odwiedzili malowniczą kaplice w Jaszczurowie wykonaną w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza oraz udali się na Stary Cmentarz na Peksowym Brzyzku. Nie mogło się obyć bez odwiedzenia Wielkiej Krokwi oraz Małej, Średniej i Dużej Skoczni, gdzie trenowali młodzi skoczkowie. Następną atrakcją był wjazd kolejką na Gubałówkę, a następnie spacer po Krupówkach i pamiątkowe zakupy.

Trzeciego dnia przewodnik zaproponował wyprawę do Doliny Kościeliskiej, gdzie zwiedzili Jaskinię Mroźną. Odwiedzono także Sanktuarium na Krzeptówkach.

Czwarty dzień to wyprawa w Pieniny. Najpierw zamek w Niedzicy i rejs widokowo-spacerowy po Jeziorze Pienińskim. Następnie wyjazd do Szczawnicy i wjazd wyciągiem krzesełkowym na Palenicę.

Oprócz tych atrakcji uczniowie musieli znaleźć czas na naukę. Odbywały się lekcje fizyki, przedsiębiorczości i wychowania fizycznego; a podczas zwiedzania-geografii i historii. Nie zabrakło również profilaktyki - podczas zajęć nauczyciele zrealizowali program antyalkoholowy, uświadamiając młodzież, jak zgubny wpływ na człowieka może mieć nadużywanie alkoholu.

Uczniowie klasy III hotelarskiej chcieliby serdecznie podziękować organizatorom wycieczki: p. Irenie Piotrowskiej- wychowawczyni oraz paniom Beacie Młynarczyk i Sylwii Gnoińskiej za pełną wrażeń „Zieloną Szkołę”, a także lokalnym gminom i sponsorom za wsparcie finansowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zielona Szkoła, Słowacja 2003r.

W dniach 9-12 czerwca 2003r. odbyła się „Zielona Szkoła” z programem terapeutycznym w ramach profilaktyki uzależnień. W wycieczce tej uczestniczyło 25 uczniów głównie

z kl. III LH i 4 opiekunów.

W trakcie „Zielonej Szkoły” zostały przeprowadzone zajęcia z:

  • Geografii: Charakterystyka krain geograficznych Słowacji.

Poznanie kultury i języka innych państw.

  • Ochrony środowiska: Powstanie i osobliwości świata organicznego, cechy krajobrazowe, zjawiska krasowe.
  • Ekonomiki: Ekonomika i organizacja firmy handlowej.
  • Fizyki: Woda w trzech stanach skupienia. Właściwości wody.
  • Historii: Zamek Orawski Podzamok.

Program terapeutyczny obejmował takie elementy jak:

  •  Co powinniśmy wiedzieć o alkoholu.
  • Czarna statystyka” skutków picia na podstawie artykułu ukazującego sytuację w Częstochowie.
  • Zapoznanie ze świadectwem anonimowego alkoholika i wypowiedziami młodzieży o alkoholikach.
  • Propozycja zasad nowych obyczajów.
  • Identyfikacja choroby alkoholowej- ankieta.
  •  Zapoznanie z Deklaracją w sprawie młodzieży i alkoholu przyjętej w Sztokholmie dn. 21.02.01 i Europejską Deklaracją w sprawie alkoholu.

Oprócz zajęć edukacyjnych uczniowie brali udział w konkursach, ogniskach, zajęciach sportowych i dyskotekach.

Program „Zielonej Szkoły’ obejmował również atrakcje turystyczne tj.: kąpiel w Ciepłych Źródłach Besenova, wjazd wyciągiem krzesełkowym i piesza wycieczka na Chopok, zwiedzanie wodospadów Lucky i Sutovo, zwiedzanie Zamku Książąt Orawskich, zwiedzanie miast Dolny Kubin, Rużomberok, Liptovsky Mikulas. Młodzież skorzystała z tak rzadkich darów natury jak czyste powietrze, niebo, woda i leczniczy mikroklimat.

Skip to content